Assistant Principal's Report

Special Year 12 Awards

 The Joseph Stephen Memorial Agricultural Award  

For Excellence in Agriculture

Awarded to: Erin Smith 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brooke Church Memorial Award 

First in Textiles & Design. For outstanding effort, commitment & passion for the subject

Awarded to: Georgia Cullen

 

 

 

 

 

 

 

The Jeyaruban Family Award of Mathematics

For a student who has excelled in Mathematics at ANY level.  

Awarded to: Harry Ley

 

   

 

 

 

 

 

 

Reuben F Scarf Award 

Awarded for Commitment, consistent effort & a desire to improve

Awarded to: Erin Smith

 

 

Zonta Club of Armidale 

For a female student who has shown diligence in Science and Leadership in academic pursuits

Awarded to: Erin Smith

Caltex All Rounder Award 

For a student who excels in their studies & possesses leadership qualities, a good attitude & is keen to serve their community

Awarded to: Harry Lye

 

 

 

 

 

 

 

 

De La Salle Award 

For a student who displays the De La Salle work ethic having a sense of community and inclusivity

Awarded to: Maddy Murtagh

 

 

 

 

 

 

 

 

Ursuline Award 

Outstanding contributor to the performing arts, religious and community participation

Award to: Tom Frazier

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Long Tan Award

For a student who demonstrates leadership and teamwork within both the school and the broader community, and who displays strong values

Awarded to: Eliza Clark

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Quota International Award

To a Year 12 female student who has shown outstanding community spirit. 

Awarded to: Eliza Clarke

 

 

 

 

 

 

 

 

Captains Award (Chosen by College Captains)

For a Year 12 peer who has demonstrated citizenship

Awarded to: Jonathan Moore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

First Place Subject Awards

Mathematics General 2 - Ewan McGrath

Mathematics General 1 - Tom Gream

Senior Science - Cherakee Ferguson

Visual Arts - Rianna Feenstra 

English Studies - Teagan Wilson 

Catholic Studies - Cassidie Smith

Hospitality - Lauren Boundy

Maths Extension 1  Maths Extension 2 - Harry Lye

Mathematics  & Music 2- Sophie Wicks

Agriculture Distance Education & Primary Industries - Erin Smith

Biology, PDHPE - Emily Turkovic

Design and Technology & Construction -Jack Simmons

Textiles & Design, Business Services - TAFE Georgia Cullen

Community and Family Studies & Business Studies Distance Ed - Tess Browne

Advanced English & Modern History, Studies of Religion 1 - Georgia Mackson

Standard English, Legal Studies &  Ancient History - Olivia Conyngham

Chemistry, Physics & Music 1 - Tom Frazier

Business Studies, Studies of Religion 2 & Dance - Eliza Clark

Congratulations to all the students of Year 12, 2017 on their Graduation. Best of luck with the HSC.

 

 

 

Thank you for your support

 

Simon Fleming

A.P/ Curriculum Coordinator