Spotlight On

Healthy Habits

 

Healthy eating can sound expensive, but the fact is most processed and packaged products are far more expensive compared to fresh, whole foods. Buying whole foods can also make meals go further, especially if bought in bulk or as canned and frozen varieties. Check out the price comparison between whole foods and packaged foods below for more of an idea.

 

Ms Marley 

School Dietitian

 

Mental Health Month

It has been a difficult few months for everyone. As we have returned to school, schools in NSW have had a focus supporting the wellbeing of students, families and staff throughout the month on October - national Mental Health Month. For some students the transition back to school has gone smoothly and for others it has come with it's challenges. The following info-graphics has some tips on things you can do at home to support your child's wellbeing during this time.