Banner Photo

Year 4 News

From Matilda, Year 4 teacher

How much is that pet?

We have been investigating the price of a pet!  

 

Many of us wanted a dog but discussed how families say they are too expensive or our houses are too small. 

 

Our task was to calculate how much money food, medicine, toys, vet bills, training, and accessories it would cost over the lifetime of owning a dog. 

 

We discovered that dogs are very, very, very expensive, especially if you choose to take your dog on a holiday.  If you are wondering the price of a dog, have a look at our findings below.

 

Gallery Image

 

By Sparsh and Kabir (4C)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gallery Image

 

 

By Teddy and Jacob (4C)

 

 

 

 

 

Gallery Image

 

By Amvi and Olivia (4C)